Pogled na tesnobo skozi oči budizma

Avtor slike je Tjaša Gulje z uporabo AI

Pred kratkim sem naletela na predavanje ameriške psihologije in psihoterapevtke, ki je govorila o vzrokih za pojavljanje tesnobe skozi psihoanalizo ter o pogledu o vzrokih skozi budizem. Ker sem seveda željna znanja tako o tesnobi kot o budizmu, je bil pogled skozi oči budizma zame pravi biser.

Pogled na tesnobo je bil predstavljen skozi učenje o “anatti” ali, na kratko, o stalno spreminjajočem se delov sebe ter skozi vidik o relativni in absolutni resnici, ki nam omogoča raziskovanje sebe, o tem kdo smo, brez, da bi zanemarjali sebe in svoje življenje. Pa poglejmo obe učenji.

Na kratko o učenju o »anatti« ali »nesebstvu«:

Direktnega omenjanja tesnobe v budizmu ni, no vsaj jaz nanj še nisem naletela, obstaja pa tako imenovano učenje o »anatti« ali »nesebstvu«. Duše, kot si jo predstavljamo na zahodu ni, »anatta« pa je domneva, da smo v resnici skupek petih nenehno spreminjajočih se delov, ki so poimenovani »skandha«. To so osnovni vidiki našega bitja in vključujejo telo, občutke oziroma čustva, mentalne dispozicije, zaznavanje in zavest. Težava nastane, ko želimo kateregakoli izmed teh dinamičnih in stalno spreminjajočih se delov, narediti trajne in trdne.

V budistični tradiciji se domneva, da je predstava o stalnem in trajnem jazu pravzaprav iluzija. Tega trajnega dela sebe ni mogoče najti, vendar večina izmed nas ne mara spreminjanja in sprememb in zato zavzamemo precej fiksno predstavo o tem kdo smo in potem poskušamo to samopodobo nekje locirati.

Če smo bolj misleci in radi razčlenjujemo in analiziramo, se bomo navezali in fiksirali na svojo sposobnost analize in miselnih procesov. In, ko se zgodi nekaj, kar prekine to zmožnost razmišljanja na način, kot smo ga vajeni, postanemo tesnobni, saj nismo več prepričani, kdo smo. Na primer, da nam nekdo zastavi vprašanje ali izziv, ki ga nismo sposobni mentalno sprocesirati in rešiti, občutimo nelagodne občutke kot je tesnoba.

Če pa doživljamo svet bolj skozi močna čustva in občutke, in se identificiramo skozi njih, bomo svojo samopodobo našli v svoji sposobnosti čutenja. Vendar, če se dobro opazujemo, in sploh ženske vemo to, skozi dan zamenjamo veliko čustvenih stanj. Če pa vztrajamo v nekem čustvenem stanju, da se na primer čutimo zelo sposobni, in nato doživimo neki neuspeh, občutimo tesnobo glede nas samih in v to kar verjamemo, da smo.

Na kratko o relativni in absolutni resnici in relativnem in absolutnem jazu:

Z budistične perspektive obstaja tako imenovana relativna in absolutna resnica. Relativna resnica je to kar zaznamo kot jaz in drugi, materialni objekti ter tudi čustva, koncepti in vse kar sestavlja naš svet. Včasih je poimenovana tudi iluzija.

Absolutna resnica je esenca stvari, inherentna narava stvari, takšna kot resnično je. Je nedualni vidik na resnico, vidik preko naših konceptov. Včasih je poimenovana tudi kot praznina, popolna odprtost ali prvinska čistost. Obe resnici se prepletata in sta pravzaprav soodvisni. Relativna resnica je manifestacija absolutne.

Iz vidika jaza bi lahko rekla, da nas absolutni jaz spodbuja, da raziskujemo resnico o tem, kdo smo, ne da bi pri tem zanemarjali sebe. Tu se pojavi relativni jaz, ki pravi, da moramo skrbeti zase, za svoje telo in za svoj um. Da smo aktivno vpeti v življenje. Da razmišljamo in se učimo iz preteklosti ter skrbimo za svojo prihodnost z zavedanjem in razumevanjem, da se to, kar smo, vedno spreminja.

Pogled, da smo pravzaprav netrajni in, da nič na tem svetu ne obstaja na trden način, nas večino ljudi precej straši. Gre za notranjo grožnjo, za tesnobne občutke, zato se večkrat zatečemo v fiksacijo, v držanje tega kar mislimo, da smo. Buda Šakjamuni nas je pa opomnili, da če se lahko začnemo spopadati z globljo resnico, da smo po svoji naravi dinamični in, da je vsak vidik našega bitja fluiden, se začnemo potencialno počutiti nekoliko bolj udobno in tako naredimo veliko za zmanjšanje najglobljega vzroka našega stresa in tesnobe.

Ali tudi vam zavedanje, da nič ni trajno, niti naše telo, ki je pravzaprav naš edini dom in  zavedanje, da je vse spreminjajoče in fluidno, tudi ustvarja občutke tesnobe?

Z iskanjem vzrokov za vaše tesnobne občutke vam lahko pomagamo tudi mi, zato nas kontaktirajte za uvodni razgovor.

Če bi rada izvedela več, preberi še:

Vaša Tjaša, februar 2024