Komunikacija: Ključ do izpolnjujočih odnosov

Komunikacija je osnova za vsak dober odnos, bodisi v osebnem ali poslovnem življenju. Učinkovita komunikacija je lahko podlaga za več zaupanje, razumevanja in sodelovanja. Ob ustrezni komunikaciji so konflikti priložnost za rast in napredek. V intimnih odnosih lahko doprinese k vzpostavljanju globlje povezanosti, na delovnem mestu pa poveča učinkovitost in motivacijo za delo.
Toda zakaj je včasih tako težko doseči razumevanje ali slišanost? Zakaj se z določenimi ljudmi pri določenih temah vedno pogovor zatakne?
Razdiralna komunikacija
To je jezik ob katerem je večina od nas odraščala in ob katerem je odraščala večina naših staršev. Tak jezik vsebuje:
PODAJANJE SODB – ko v izražanju jasno ali med vrsticami sporočamo, da je z drugim nekaj prav ali narobe, da so dejanja drugega primerna oz. neprimerna. Sem spada:
- obtoževanje (»Sam si si kriv za tako situacijo.«, »Zaradi tebe nisem spala.«),
- kritiziranje (»Delo vedno opraviš na pol.«),
- etiketiranje (»Spet si polil sok, kako si neroden!«, »Tvoj problem je, da si lena.«),
- sramotenje (»Že desetkrat sem ponovil, še zdaj nisi dojel.«, »Mlad si še, ne razumeš.«),
- podajanje analiz in diagnoz (»To počneš, ker sta se tvoja starša ločila.«)
- primerjanje (»Druge je pri tvojih letih že srečala pamet.«)
in ZANIKANJE ODGOVORNOSTI (»Taka so pravila.«, »Šef mi je ukazal.«, »Tako pač je na svetu, ni kaj.«)
Ob taki komunikaciji bo naš sogovornik najverjetneje reagiral z uporom, ki ga bo izražal z zanikanjem, obtoževanjem, jezo … ali pa z umikom. Nič od tega ne bo doprineslo k doživljanju povezanosti in k več razumevanju in sodelovanju. Nasprotno, konflikt se bo najverjetneje poglobil in distanca se bo povečala.
Povezovalna komunikacija (Nonviolent Communication – NVC)
Povezovalna komunikacija (NVC), ki jo je razvil Marshall Rosenberg, nas vabi v drugačen način izražanja. Sodbe prevede v nov jezik, ki podpira povezanost. To doseže tako, da usmeri pozornosti od »s tabo je nekaj narobe« na »kaj se z mano dogaja, ko vidim tvoja dejanja oz. slišim tvoje besede«. Ob tem ponuja model, ki nas lahko podpre pri izražanju slednjega. Opremo se lahko na štiri ključne korake:
- korak opazovanje
Povemo, kaj se je zgodilo, da je v meni sprožilo prijetne ali neprijetne občutke. Pri tem smo pozorni, da stanje oz. dogodek opišemo s čim manj interpretacije; povemo samo to, kar bi posnela kamera tu in zdaj. - korak občutki in čustva
Povemo, kako se ob tem počutimo tu in zdaj. - korak potreba
Povemo, katera potreba je povezana s temi občutki in kaj nam je v tistem trenutku pomembno (v procesu NVC je zavedanje lastnih potreb eden ključnih momentov) - korak prošnja
S prošnjo drugemu sporočamo, kaj lahko naredi, da polepša naše življenje, če si to želi in izbere.
Vzemimo za primer mamino izjavo sinu: »Spet si me prekinil. Nemogoč si! Tebi se ne da nič dopovedat.« in jo preoblikujmo v jezik NVC.
»Začel si govoriti, preden sem jaz povedala do konca. Ob tem se počutim nemirno, ker sta mi tako zelo pomembna jasnost in razumevanje. A bi bil pripravljen počakati, da povem do konca in ponoviti kar si slišal?«
Pri tem bi rada poudarila, da je izbor besed pomemben do neke mere. Še pomembnejše je zavedanje, ki je prisotno za temi štirimi koraki.
Iskreno izražanje, empatije in samo empatija
Komunikacija med dvema osebama, kot jo uči Rosenberg, je pravzaprav ples v treh korakih – empatično poslušanje, iskreno izražanje, samo empatija. Ko se odločimo za empatično poslušanje je ves fokus usmerjen na drugega, na to, kaj drugi čuti in potrebuje. Samo empatijo izberemo, ko postane konflikt »prevroč« in so čustva zelo intenzivna. V takih trenutkih je morda bolje, da se iz pogovora umaknemo, si vzamemo čas in preverimo, kaj se pravzaprav v nas dogaja. Šele, ko imamo jasnost, kaj si želimo, bomo izbrali iskreno izražanje in si bomo tako povečali možnost, da bomo slišani in razumljeni.
S pravilnimi pristopi lahko izboljšamo tako svoje osebne kot tudi profesionalne odnose. Učinkovita komunikacija zahteva učenje in veliko vaje, vendar so njene koristi dolgoročne in vodijo v bolj izpolnjujoče življenje.