Kaj so potrebe v jeziku nenasilne komunikacije?

Image by Martin Eklund from Pixabay

Beseda potrebe morda ne izrazi dovolj jasnosti nekomu, ki se ni še srečal z jezikom nenasilne komunikacije. Ker v svojih zapisih večkrat opisujem uporabnost jezika nenasilne komunikacije v spoprijemanju z izzivi življenja, mi je pomembna jasnost mojega izražanja. Iz tega vam v nadaljevanju obrazložim kaj so to potrebe.

Potrebe so neka primarna življenjska energija, ki se v paleti različnih barv, izraža skozi človeka. So univerzalne in skupne vsem ljudem. Vsak posameznik pa ima svoj nabor tistih, ki so mu najbolj pomembne in tu se razlikujemo.
Vse kar počnemo, ampak res vse, izhaja iz uspešno ali neuspešno zadovoljenih oz. izraženih potreb. Ko z nekim početjem (strategije) uspešno zadovoljimo oz. izrazimo svoje potrebe imamo ob tem prijetne občutke. Ko neuspešno zadovoljimo /izrazimo svojo potrebo, pa imamo neprijetne občutke.

Poznana je piramida potreb po Rogerju Maslow, ki jo vidite na sliki spodaj.

potrebe piramida Maslow

Načeloma velja, da ko so spodnje potrebe (basic needs) zadovoljenje, pridejo do izraza naslednje po piramidi. Se pa zgodi, da to lahko ne drži.
Pri sebi sem opazila, da npr. dokler nisem prišla globlje v stik z varnostjo in zaupanjem, mi npr. mir ni bil tako pomemben. Sedaj mi je pa vedno bolj. To je npr. v skladu s piramido. Ko se pa zgodi, da sem neprespana in utrujena in me bolna hčerka kliče, ker bi rada, da se z njo igram, mi včasih uspe, da se pristno povežem s stikom in doprinosom in dam hčerki tisto kar rabi. Šele potem poskrbim za počitek. V tem primeru, piramida ne deluje.

Tukaj je še dodaten spisek potreb:

razpredelnica potrebe

Sicer pa sem pristaš samo-raziskovanja in jih najraje sama odkrivam.

Potreba kot potencial

Beseda potreba morda deluje kot, da smo nekje v primanjkljaju in da jih moramo z raznimi strategijami polnit. Primer. Trenutno mi je doma vsega preveč. Imam občutke jeze, razdraženosti in žalosti. Pomemben mi je mir. Zato sem bom umaknila od vsega, šla na sprehod in bila v tišini.
V takem primeru dejansko skušam s strategijo, da grem na sprehod sama, poskrbeti in zadovoljiti potrebo po miru.
Je pa še druga varianta. Zadiham se povežem z občutki in se nato odprem na potrebo mir. Ko sem popolnoma v stiku z mirom in se to odrazi na mojem celem telesu, tako da se sprosti, pogledam ponovno na situacijo doma. Kaj se potem iz tega stika zgodi je vseeno. Delujem iz stika. Delovati iz stika s potrebo ali skušat z neko strategijo polnit potrebo oz. se odpirat na potrebo je iz mojih izkušenj zelo drugače. Iz tega vidika imam rada še eno drugo ime za potrebe. POTENCIALI 🙂

Iz mojih izkušenj je res velika razlika v počutju in energiji, če vlagam svoj čas v tak način povezovanja s sabo in z drugimi. Da se raziskujem in odpiram na potenciale, ki jih nosim. Da spuščam moje zavedanje iz glasnega hitrega uma, v telo in čustva in še globlje v srce ter potrebe. Moje delovanje pa potem izhaja iz stika s temi potenciali / potrebami.
O tem si lahko preberete na koncu mojega bloga Primerjanje z drugimi.

Vabim vas še k ogledu simpatičnega posnetka ustanovitelja nenasilne komunikacije Marshala Rosenberga. V tem skeču lepo predstavi razliko med čustvi, strategijami in potrebami.
https://www.youtube.com/watch?v=VT8KGgDo6TY&t=114s

Ste pripravljeni na raziskovanje vaše globlje realnosti, vaših potreb, ki vozijo vaša življenja? 🙂

Adriana, 29.2.2020